Anemija (slabokrvnost)

Anemija često nastaje zbog pomanjkanja željeza. Željezo je mineral nužan za proizvodnju hemoglobina, krvnog pigmenta koji služi za prijenos kisika u krvi. Zbog nedostatka hemoglobina kisik ne stiže do tjelesnih stanica u dovoljnoj količini, a kao posljedica pojavljuje se oslabljena aktivnost mozga, mišića i ostalih organa.

Željezo je također uključeno u enzimatske procese koji sudjeluju u proizvodnji energije u organizmu.

Niske razine željeza u organizmu dovest će do slabosti i iscrpljenosti te glavobolje i poteškoća s koncentracijom. Od nedostatka željeza češće pate žene, veće potrebe za ovim mineralom su tijekom menstrualnog ciklusa i trudnoće. Drugi česti uzroci su nepravilna prehrana i dijete te način života koji reducira ili potpuno isključuje namirnice životinjskog podrijetla.

Postoje i drugi oblici anemije, ali najčešće je ona uzrokovana nedostatkom željeza.

Simptomi:
  • Umor, iscrpljenost
  • Blijeda ili sivkasta koža
  • Pojava vrtoglavice pri promjeni položaja tijela
  • Ubrzano lupanje srca
  • Gubitak daha pri malim naporima
  • Glavobolje

Terapija hranom

Ukoliko je loš odabir hrane uzročnik pojave anemije, promjena prehrambenih navika iz loših u dobre pomoći će u rješavanju problema.

Željezom bogate namirnice:
Meso
Meso je najbolji izvor tzv. hemskog željeza. Najviše ga imaju teleća jetra. Zbog visoke razine masnoće i kolesterola u pripremi je potrebno izbjegavati dodatne masnoće.


Naranče s mesom

Naranče su bogate vitaminom C, koji poboljšava iskoristivost željeza.

Izbjegavanje špinata
Špinat je dobar izvor kalcija, no on negativno utječe na apsorpciju željeza.

Izbjegavanje hrane koja sadrži oksalnu kiselinu
Oksalnu kiselinu sadrže namirnice kao što su badem, šparoga, grah, cikla, čokolada, kelj i rabarbara. Oksalna kiselina također utječe na iskoristivost željeza.


Čaj i kava
Tanin, koji se nalazi u kavi i crnom čaju, također utječe na apsorpciju željeza.

Prirodna pomoć

Spirulina
Ova morska alga sudjeluje u proizvodnji crvenih krvnih stanica. Prodaje se kao dodatak prehrani u ljekarnama i trgovinama zdrave prehrane.

Kopriva
Lišće koprive bogato je željezom. Priprema se kao čaj.
Čaj: Pomiješajte 1 čajnu žličicu usitnjene biljke sa šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 do 20 minuta i zatim procijedite. Piti jednu šalicu na dan.
Uz doručak i večeru jesti što više salate od lista koprive. Salatu začiniti vinskim octom.



Kupinovo vino
Poslije doručka, ručka i večere piti tijekom 10 dana po 2 dl kupinova vina. Nakon toga 10 dana pauzirati te opet nastaviti.


Grčka piskavica
Uzimati 2 g sjemena smrvljenog u prašak s malo vode svaki dan.

Lifestyle vodič za sretniji život! Beauty i modni trendovi, horoskop, recepti, zdravlje, ljubav, motivacija, savjeti, inspiracija i zanimljivosti...