Pričaju li žene zaista više od muškaraca i tko je u pravu?


Situacija je takva da smo svi zatvoreni u svojim domovima i provodimo više vremena nego inače sa svojim partnerima. Je li ovo idealna prilika da saznamo tko to više u odnosu priča?

Ideja da su muškarci i žene došli sa različitih planeta sigurno utječe na kvalitetu komunikacije u vašem odnosu… Stereotipi o spolu svrstavaju muškarce i žene u različite kategorije, a ne opisuje ih kao pojedince sa svojim snovima i željama koji će ih kasnije i povezati u par.

Prvo navedimo što se smatra stereotipnim razmišljanjem kad je u pitanju komunikacija određenog spola:
·        Žene govore više nego muškarci
·        Komunikacija je važnija ženi nego muškarcu
·        Muškarci raspravljaju o stvarima, žene o osobama, vezama i emocijama
·        Muškarci koriste jezik kako bi informirali, sačuvali samostalnost i status, a žene ga koriste kako bi pojačale suradnju, izrazile mišljenja o jednakosti i harmoniji

Za neke ljude su ove ideje postale neupitna pravila. Deborah Tannen je cijenjena stručnjakinja za jezike, koja je javno branila takve stavove o muškarcima i ženama u svojim djelima unatoč činjenicama da su opovrgnute istraživanjima o govoru, komunikaciji i spolovima, u trajanju od 30 godina.

Studiju o radu Tannen je napravila i Alice Freed, profesorica komunikacije i jezika te pojašnjava kako je Tannen pojasnila mušku nesenzibilnost kao dio njihove potrebe da budu neovisni te naglašava koliko je važno da žena bude prilagodljiva i ugađa toj potrebi kod muškarca. 

U knjizi koju je Tannen napisala „You just don't understand“ možete pročitati o Johnu, koji je pozvao svoje školske kolege da provedu vikend sa njim i suprugom. Druženje će započet kad se supruga Linda vrati s poslovnog puta. John nije razgovarao o svom planu sa suprugom prije povratka kući. Tannen opisuje kako je supruga uzrujana radi njegovog poteza i osjećaji su joj povrijeđeni.

NIJE STVAR U „DOZVOLI“ VEĆ U PREGOVARANJU
Prema riječima Tannen, Linda će se osjećati bolje ako samo pokuša razumjeti kako bi Johnovo traženje dopuštenja pokazalo kako on nije samostalan i ne smije djelovati prema vlastitim željama. Kada bi ju morao pitati on bi smatrao da ga supruga kontrolira.


Ipak, razgovor i dogovor s partnerom ne znači da on traži dopuštenje, radi se o želji za komunikacijom i zajedničkom planiranju. Pa ako se John prilikom takvog razgovora osjeća kontroliranim, neka razmisli o tome malo bolje.

Tannen također ističe da su „povrijeđeni osjećaji“ ono što najviše muči suprugu, ali ono što je Lindi uistinu važno jest zašto je suprug toliko protiv dogovora.

TKO VIŠE PRIČA, ŽENE ILI MUŠKARCI?
U magazinu The Female Brain je 2006. godine objavljena studija Louann Brizendine, u kojoj stoji kako žene u danu izgovore oko 20 000 riječi, dok muškarci njih 7 000. Mark Liberman, profesor jezika je odlučio sam provjeriti ovu tezu te je zaključio kako priča da žene govore više od muškaraca dolazi iz knjiga za samopomoć a ne stručnog istraživanja.

Autorica se javila nakon izjave prof. Libermana te rekla kako će svoje podatke maknuti iz svih budućih objava, no nažalost šteta je već bila učinjena, jer će se takve priče dugo zadržati u glava ljudi i „reciklirati“ u razgovoru. Eto kako mitovi o muškarcima i ženama završe sa statusom „provjerene informacije“.

RADI SE O STATUSU, A NE O SPOLU
Nakon uspoređivanja rezultata čak 56 studija dokazalo se kako su u samo 2 studije žene navedene kao te koje pričaju više od muškaraca, dok je njih 34 pokazalo kako muškarci to čine puno više. Dok je 16 studija pokazalo kako ne postoji jasna naznaka da jedan spol govori više.

Zaključilo se kako količina riječi koju netko izgovori moguće povezana sa statusom osobe i okruženju u kojem se razgovor odvija, a to bi značilo da u formalnom i javnom okruženju osoba koja najviše priča ima najviši status.
ordinacija.vecernji.hr

Lifestyle vodič za sretniji život! Beauty i modni trendovi, horoskop, recepti, zdravlje, ljubav, motivacija, savjeti, inspiracija i zanimljivosti...