Mjesto duhovnog smiraja i vanjske ljepote: Potala palača na Tibetu ostavlja bez daha

Hiljade hodočasnika iz cijelog svijeta svake godine posjete ovo mjesto, koje se smatra jednim od svjetskih čuda zbog svoje fizičke strukture i historijske važnosti.

Smještena na Marpo Ri brijegu, 130 metara iznad Lhasa doline, Potala Palace izdiže se 170 metara u visinu i najveća je monumentalna građevina u cijelom Tibetu. Godine 637. car Songtsen Gampo odlučio je sagraditi palaču na ovom brdu, a građevina je tu stajala do sedamnaestog stoljeća, kada je ugrađena u temelje veće zgrade koja tu stoji i danas.

Izgradnja današnje palače započela je 1645. godine, za vrijeme vladavine petog Dalai Lame, i do 1648. je Potrang Karpo ili Bijela palača bila dovršena. Potrang Marpo ili Crvena palača, izgrađena je između 1690. i 1694, a nju je gradilo više od 7.000 radnika i 1.500 umjetnika.

Potala palača bila je samo neznatno oštećena tokom tibetanskog ustanka protiv kineske okupacije 1959. Za razliku od većine drugih tibetanskih vjerskih građevina, nju nisu opljačkali Crveni gardisti tokom 1960-ih i 1970-ih.  Kao rezultat, sve kapele i njihovi predmeti vrlo dobro su sačuvani. Danas je otvorena kao muzej koji dnevno prima ograničen broj posjetilaca, do 1.500, iako ga dođe vidjeti i do 6.000 dnevno.

Palača Potala kompleks je spojenih građevina, koji je činio zimsku rezidenciju Dalai Lame od 7. stoljeća, sve do kineske invazije 1959. godine.

Palača Potala nazvana je po planini Potala, s koje potječe Avalokitešvara ("Gospodin koji gleda odozgo").

Palača simbolizira tibetanski budizam i središnje je mjesto tradicionalne tibetske administracije. Kompleks se sastoji od Bijele i Crvene palače s pripadajućim zgradama, izgrađenim na Crvenoj planini u središtu Lhasa doline, na visini od 3.700 metara. Zbog toga je Palače Potala, zajedno s drugim historijskim spomenicima Lhase, upisana na UNESCO-vu listu mjesta svjetske baštine u Aziji 1994. godine kao „lijepa i originalna arhitektura, velikog historijskog i vjerskog značaja, čiji su bogati ukrasi skladno uklopljeni u zapanjujući krajolik”.

Palača Potala ima površinu više od 130.000 metara kvadratnih i visoka je više od 110 m. Bijeloj palači se dolazi vijugavom cestom koja vodi do otvorenog trga ispred palače. Središnji dio je istočno od glavne dvorane, gdje se odvijaju sve glavne ceremonije. Prijestolje Dalai Lame je na sjevernoj strani dvorane, a zidovi su prekriveni slikama s prikazom vjerskih i historijskih tema. Na vrhu Bijele palače nalazi se lični apartman Dalai Lame.

Crvena palača nalazi se zapadno od Bijele palače i njena uloga je bila da udomi ostatke pokojnih Dalaj Lama. Ona također sadrži i brojne Budine i Sutrine dvorane. Na zapadu Crvene palače je Namgyel Dratshang, privatni samostan Dalaj Lame.

Drugi važni dijelovi Potala kompleksa su trgovi na sjeveru i jugu i masivne zidine građene od nabijene zemlje i kamena, s probijenim vratima na istoku, jugu i zapadu.

Hiljade hodočasnika iz cijelog svijeta svake godine posjeti ovo mjesto. Palača se smatra jednim od svjetskih čuda zbog svoje fizičke strukture i historijske važnosti. Svako ko je posjetio ovo mjesto bio je prosto očaran.


Prekrasni murali u unutrašnjosti pričaju tibetansku priču, a zlatni krov na Crvenoj palači ostavlja bez daha. Crvena palača je viša od bijele i Dalai Lame su je koristile za molitvu i izučavanje budizma, dok je Bijela palača služila kao administrativni dio. Deset Dalai Lama i njihovi dvorjani obitavali su upravo tu.








Izvor: faktor.ba

Journal de Luxe - Lifestyle portal koji prati područja mode i ljepote, zdravlja, interijera, kulture i zabave