Želudac "gori" mjesec dana

Gastroenterologija - u ovo doba godine učestaliji su problemi sa varenjem. Pretpostavlja se da su promjena ishrane i stres zbog meteoroloških promjena, glavni okidači za ove tegobe

Za one koji pate od gastritisa ili čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, u proljeće počinje niz neprijatnih tegoba: pečenje i žarenje u želucu, bol u gornjem dijelu stomaka, mučnina, gubitak apetita... Kod 75 odsto pacijenata, međutim, tegobe su prolazne i svrstavaju se u tzv. funkcionalnu dispepsiju. To znači da ne postoji organski uzrok tegoba.
Funkcionalnu dispepsiju najčešće karakterišu osjećaj bola ili nelagodnosti u gornjem dijelu trbuha, obično posle uzimanja hrane:
Ove tegobe traju više od mjesec dana, a činjenica je da i pored sprovedenih ispitivanja nije pronađen uzrok. Dominantan nalaz je dobro opšte stanje pacijenta, bez gubitka težine, sa normalnim rezultatima.
Zbog čega se sve ove tegobe pojavljuju ili pojačavaju u proljeće, još nije naučno dokazano. Stručnjaci smatraju da su promjena ishrane, odnosno prelazak sa teške, zimske hrane na lagani proljećni jelovnik, kao i stres koji na organizam ostavljaju meteorološke promjene, glavni okidači ovih simptoma.
Takođe, jedenje "s nogu" vruće i začinjene hrane, izazivaju pretjerano lučenje želudačne kiseline, a to sve dovodi do gastritičnih simptoma.
Da bi se aktivirala ili pogoršala ozbiljnija stanja - gastritis ili čir na želucu, kod pacijenta, ipak, mora da postoji predispozicija za ova oboljenja. To su u najvećem broju slučajeva prisustvo helikobakterije, zatim upotreba NSAIL lekova, ili sklonost ka ovim oboljenjima, odnosno, da su bolesnici već ranije imali čir ili gastritis.
Veliki dio populacije, posebno oni stariji sa reumatološkim ili kardiovaskularnim bolestima, kao dio redovne terapije uzimaju lijekove protiv bolova ili aspirin. Ovi medikamenti štetno djeluju na gornje partije digestivnog trakta.
Šta god da je razlog bolova, mučnine i pečenja u želucu, sprovodi se terapija blokatorima protonske pumpe. Liječenje podrazumjeva i izbjegavanje provokativnih faktora kao što su pušenje, alkohol, antiinflamatorni lijekovi.
Ako pacijent ima alarmantne simptome, kao što su pojava crne stolice, nagla anemija ili nagli gubitak težine, neophodno je uraditi dodatnu dijagnostiku, jer ova klinička slika može da ukaže na prisustvo karcinoma želuca.
NAJBOLjE JE BARENO
Kod pojave gastritisa preporučuje se uzimanje manjih obroka pet do šest puta dnevno.
Hranu treba dobro žvakati, a najbolje je koristiti barenu, bez previše začina, koji bi iritirali sluznicu.
Izbjegavati masne i veoma slane namirnice, proizvode od bijelog brašna i svježe voće (može kompot).
Preporučuju se jogurt i probiotici.
Hljeb treba zamijeniti dvopekom, koji apsorbuje višak kiseline.

Ne treba koristiti: prevruća ili prehladna, previše začinjena i nedovoljno usitnjena jela, alkohol i kafu.

Lifestyle vodič za sretniji život! Beauty i modni trendovi, horoskop, recepti, zdravlje, ljubav, motivacija, savjeti, inspiracija i zanimljivosti...