Ove vrste cvijeća najduže ostaju svježe u vazi

 

dugotrajno-cvijeće_cvijeće_vazna_rezano-cvijeće_magazin_biljke_green

Bilo u dnevnoj sobi ili na stolu u kuhinji: cvijeće poboljšava raspoloženje svojom ljepotom i mirisom. Na sreću, mnogo je vrsti cvijeća vrlo prikladno kao rezano cvijeće, odnosno, dugo traje i u vazi. Sastavili smo popis dugotrajnog rezanog cvijeća koje možeš držati u svom domu ili ga iskoristiti kao prikladan dar s kojim ćeš oduševiti svoje najdraže, poklanjajući im dašak prirodne ljepote.

 

I, moramo reći, nisu krizanteme bez razloga, odnosno to što su jesensko cvijeće nije jedini razlog, cvijeće kojim ovih dana ukrašavamo groblja...

 

Krizanteme

Krizanteme su vjerojatno najnezahtjevnija vrsta cvijeća. Ovo raskošno cvijeće može živjeti oko mjesec dana u vazi. Za zdrave i živahne bukete slijedi ovu rutinu: mijenjaj vodu i peri vazu svaki dan. No, čak i ako to ne činimo, trajat će mnogo duže od sveg ostalog rezanog cvijeća i tjednima izgledati lijepo.

Karanfil

Karanfili su izuzetno otporni i mogu stajati u vazi oko tri tjedna. Sve što im treba je neklorirana voda. Također znatno bolje cvjetaju u hladnijem okruženju. Međutim, imaj ovo na umu: neposredna blizina karanfila je štetna za druge vrste cvijeća.

Orhideja

Orhideja je među pionirima izdržljivosti - ovo dugotrajno cvijeće zadržava svoju ljepotu do dva i pol tjedna. Tajna je temeljito isprati vazu i podrezati cvijeće, kao i opskrbiti ga mekom vodom. Unatoč svojoj otpornosti, orhideje su vrlo osjetljive na dodir, pa izbjegavaj dodirivati njihove latice ili ih prskati. Dodaj kap alkohola u vazu, to će ih ojačati.

Frezija

Frezije zadržavaju svježinu oko dva tjedna, zbog čega spadaju među najdugovječnije cvjetove. Ne treba im nikakva posebna rutina - jednostavno mijenjaj vodu svaki dan te pazi da nije previše hladna ili topla. Također je korisno povremeno skratiti stabljiku za 1 cm kako bi se poboljšao protok hranjivih tvari.

Suncokret

Kako bi suncokreti bili blistavi i šareni dva tjedna, riješi se lišća koje bi moglo biti potopljeno u vodu. Za učinkovitu apsorpciju hranjivih tvari nemoj zaboraviti podrezivati stabljike.

Ljiljan

Za rezane ljiljane nije potrebno održavanje. Ne smiju se gnječiti ili na bilo koji način deformirati, stoga uvijek odaberi vazu s dovoljno prostora da stabljike mogu slobodno stajati. Ljiljan obožava hladno okruženje i mjesta s minimalnom izloženošću suncu. Osim toga, izvrsna je praksa odvojiti bukete ljiljana od košara s voćem, jer njegova blizina skraćuje njihov životni vijek. Izbjegavaj kombiniranje ljiljana s drugim cvijećem, jer ljiljani onda oslobađaju kemikalije koje ubrzavaju proces venuća.

Peruvijanski ljiljan (alstromerija)

Alstroemerije su prilično slične ljiljanima: imaju više pupova postavljenih na jednoj stabljici. Kupnja aranžmana s puno još zatvorenih pupova besprijekorna je strategija, jer će oni početi cvjetati u tvom domu. Optimalni uvjeti su zrak sobne temperature s malo sunčeve svjetlosti. Obrezivanje omogućuje dobar način opskrbe stabljika potrebnom energijom. Osušene listove i latice najbolje je ukloniti što prije kako ne bi propadale.

Ranunkule

Kad su ranunkule u pitanju, njihov životni vijek je prilično nevjerojatan, a u odgovarajućim uvjetima traju od 10 do 12 dana. Tajna dugog života ovog cvijeća je mlaka voda, oko 37 stupnjeva. Kako bi spriječila truljenje, stavljaj ih samo u plitku vodu, dubine oko 3 cm. Za jednostavan recept za cvjetnu hranu, pomiješaj dvije žlice ekstrakta limuna sa smrvljenom tabletom aspirina.

Hortenzija

Hortenzije će sigurno biti ugodan prizor za umorne oči nekoliko dana, ali bitno je skratiti stabljiku i napraviti nekoliko uzdužnih rezova. Neki cvjećari preporučuju kauterizaciju područja držanjem u vrućoj vodi otprilike 10-15 sekundi. Na taj se način lako uklanja ljepljiva tekućina koju proizvode stanice. Također je dobra ideja promijeniti  vodu jednom u 2-3 dana umjesto da je nadodaješ.

Lavanda

Premda lavanda nije baš obdarena velikom dugovječnošću, ipak može preživjeti gotovo tjedan dana. Za buket lavande potrebna je temeljito očišćena vaza kako bi se spriječila kontaminacija. Izvrstan prirodni recept za nadohranu zahtijeva 1 žlicu meda, nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i prstohvat aktivnog ugljena. Med djeluje kao hranjivi izvor, ulje lavande pojačava miris, a ugljen brani od bakterija i opasnih mikroorganizama.

Gerber

Premda ovo cvijeće ostaje svježe i lijepo 7-8 dana, prilično je osjetljivo i lako gubi vlagu. Ako se čuva bez vode, brzo vene i ugiba.

Kada unosiš gerbere u zatvoreni prostor, ostavi da najprije prilagode temperaturi. Zatim odreži stabljike pod kutom od 45 stupnjeva (najbolje oštrim nožem ). Gerberi zahtijevaju filtriranu ili prethodno prokuhanu i ohlađenu vodu koju treba svakodnevno osvježavati. Ako gerberi primjetno venu, oživi ih vodenom kupelji.

Dalija

Dalije imaju mnogo kraći vijek trajanja u vazi od drugog cvijeća, ali se lako može produžiti potapanjem u toplu vodu. Ono što je najvažnije, drži dalije podalje od izravne sunčeve svjetlosti, hladnog propuha i voća kao što su banane i jabuke.

Cinija

Cinije mogu preživjeti više od tjedan dana u vazi. Tajna se krije u pravoj mješavini nadohrane: dvije žlice octa, žlica šećera i prstohvat cimeta. Osim toga, stavi svoje cinije na hladno mjesto zaštićeno od izravnih sunčevih zraka.

Gladiole

Premda se gladiole mogu činiti hirovitima, u stvarnosti lako izdrže sedam do 10 dana u vazi. Ne zaboravi na uklanjanje donjeg lišća kako bi pospješila upijanje tekućine i spriječila rast bakterija koje uzrokuju trulež. Meka, neklorirana voda idealna je opcija, premda je prikladna i filtrirana ili prokuhana voda bez prekomjernih soli i klora. Ako nemaš posebnog konzervansa za gladiole, koristi aspirin ili nadohranu koja sadrži salicilnu ili limunsku kiselinu.

(miss7) 

Journal de Luxe – Vaša destinacija za sretniji život koja prati najnovije modne trendove, horoskop, ukusne recepte, zdraviji i ljepši život i još mnogo toga jer #MItoTAKO