Kada je najbolje piti kafu? Izbjegni negativne učinke kofeina

 

kafa_kofein_zdravlje_energija_žena_magazin

Bez kafe mnogi ne mogu zamisliti svoj početak dana, a neki je vole piti i nakon ručka ili u popodnevnim satima. Iako se s kafom ne smije pretjerivati, dokazano je da ovaj napitak može imati dobrobiti za ljudsko zdravlje – ako se konzumira u umjerenim količinama. No, kada je zapravo najbolje vrijeme za piti kafu? I koliko kafe je previše?

 

Koliko kafe dnevno bismo trebali piti? Evo kada treba paziti

Studije sugeriraju da dnevna šalica kofeina može pozitivno utjecati na zdravlje srca i mozga, a kada se pažljivo konzumira - bez šećera - kafa može ponuditi brojne zdravstvene prednosti, zahvaljujući antioksidansima koji se nalaze u biljci kafe. Međutim, ne radi se samo o tome kako pijemo kafu, već i kada je pijemo. Stručnjaci otkrivaju da pravilnim odabirom vremena konzumacije kafe možemo izbjeći bilo kakve negativne učinke kofeina.

 

Najbolje vrijeme za ispijanje kafe

“Kafa sadrži kofein, koji je prirodni stimulans”, objasnio je za Vogue nutricionist Mugdha Pradhan, osnivač iThrivea. "To znači da može potaknuti vaš metabolizam povećanjem broja otkucaja srca i potrošnjom energije. Zato je ispijanje kafe ujutro – oko 90 minuta nakon buđenja – dobro jer se usklađuje s prirodnim ritmom kortizola u tijelu."

 

Nadalje, konzumacija crne kafe prije vježbanja može poboljšati fizičke performanse i pospješiti sagorijevanje masnoće, a njezina konzumacija nakon treninga također može pomoći u oporavku mišića.

 

Međutim, kafu ne bi trebalo piti odmah ujutro na prazan želudac jer to može potaknuti proizvodnju želučane kiseline i izazvati osjećaj nelagode. Stoga je kafu najbolje popiti nakon laganog obroka ili međuobroka - to također smanjuje rizik od skoka razine kortizola, koja će već biti na vrhuncu u ranim satima nakon buđenja.

 

Popodnevna kafa ne smije se piti previše kasno

"Nakon ručka razina energije može biti niža, a šalica kafe mnogima je poput osvježenja", napominje stručnjak za prehranu Anupama Menon. Kafu je puno bolje piti u ranim popodnevnim satima nego kasnije tijekom dana, jer razina kortizola prirodno opada poslijepodne. Kofein u kafi može povećati budnost i dati nam energiju za kojom žudimo.

 

Međutim, s obzirom na to da kofein povećava budnost, kafu ne bismo trebali konzumirati nakon 16 sati, a to je posebno važno za one koji teško zaspu ili ih muči nesanica. Kofein može poremetiti obrasce spavanja ako se unosi u tijelo samo nekoliko sati prije odlaska na počinak.

 

Koliko kafe je previše kafe?

Kafa ima prednosti za ljudsko zdravlje, ali isto tako može i naštetiti organizmu ako se prekomjerno konzumira. Više od četiri šalice kafe dnevno može uzrokovati nervozu, probleme sa spavanjem i ubrzane otkucaje srca. Radi toga, ključno je paziti na konzumaciju kafe i ograničiti unos na ne više od 500 mg dnevno odnosno ne više od četiri šalice, istaknuli su stručnjaci.

(zena)

Lifestyle vodič za sretniji život! Beauty i modni trendovi, horoskop, recepti, zdravlje, ljubav, motivacija, savjeti, inspiracija i zanimljivosti...