Kako nam se približavaju topli dani, svi žele da dobiju preplanuli (bronzani) ten. Međutim, u mnogim slučajevima, tip kože (jako nežna i svetla koža), vreme provedeno na suncu ili prekomerno sunčanje, predstavljaju parametre koji lako mogu dovesti do ozbiljnih opekotina na koži, i povećati rizik od pojave raka kože.
– Koristite tanku odeću, svetlih boja, kako biste odbijali sunčeve zrake; tamna i crna odeća privlači sunce.
– Nosite šešir sa širokim obodom i naočare za sunce, naročito kada morate duže vreme biti izloženi sunčevim zracima.
– Koristite kremu sa zaštitnim faktorom od 15 do 30; kremom namazati delove tela koji su izloženi suncu.
– Izbegavajte proizvode za preplanuli ten koji sadrže vazelin, posebno ako imate sveltu i nežnu kožu.
– Izbegavajte sunčanje u period između 11:30 i 16:30 sati.
– Održavajte hidriranost kože, tako što ćete piti dosta tečnosti, tokom i nakon izlaganja suncu.
Opekotine od sunca – kućno lečenje
Svako od nas je bar jednom u životu zadobio opekotine od sunca. Tada smo sigurno isprobali mnoge kućne metode lečenja opekotina i ublažavanja bolova, među kojima se ubrajaju obloge od kiselog mleka i jogurta. Pored ovih, nudimo vam još neke efikasne metode, koje vam mogu poslužiti za opekotine od sunca.
1. ALOJA
Za ublažavanje opekotina od sunca i bolova koje uzrokuju, možete koristiti aloju. Nekoliko puta u toku dana opekotine namažite alojom, ona će sprečiti ljuštenje kože.
2. VODA
Za trenutno ublažavanje bolova od opekotina možete kao oblogu koristiti vlažnu krpu ili vlažan peškir, koje ćete direktno naneti na opekotinu. Takođe, krpu možete natopiti mešavinom sirćeta i vode, kako biste smanjili upaljenost opekotine. Osim toga, morate piti dosta vode, kako bi koža i telo bili dovoljno hidrirani.
3. BELANCE I MASLINOVO ULJE
Belance umutiti dok ne dobije oblik bele pene, zatim dodajte 2-3 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja. Sastojke dobro promešati i sjediniti, pre nego što ih nanesete na opečeno mesto. Ova mešavina izvlači toplotu, ubrzava povlačenje opekotina, a malinovo ulje doprinosi vlažnosti kože i sprečava njeno perutanje. Ovu metodu možete primenjivati nekoliko puta u toku dana.
4. KRASTAVAC
Jedan poveći krastavac isecite na kolutiće koje ćete naneti na opekotinu. Oblogu od kolutova krastavca držati najmanje 10 minuta. Krastavac ublažava crvenilo opekotine, umiruje i hladi kožu.
5. KANTARIONOVO ULJE
Ovo lekovito ulje se od davnina koristilo za lečenje mnogih zdravstvenih problema i za negu kože. U slučaju opekotina na koži od sunca, takođe se može koristiti ovo ulje. Mesta na telu na kojima ste izgoreli, namažite finim slojem kantarionovog ulja, i ostavite da deluje preko noći. Kantarionovo ulje će umiriti opekotinu i pospešiti oporavak kože.
6. KROMPIR
Kolutovima svežeg krompira nežno istrljajte opekotine na koži. Krompir će ublažiti upaljeno mesto i umiriti osećaj vreline na opekotini.
7. SODA BIKARBONA
Još jedna opcija za ublažavanje bolova i neprijatnosti na koži usled opekotina od sunca, je da napunite kadu mlakom vodom, dodate nekoliko kašika sode bikarbone i da u tu vodu potopite telo tokom 15 minuta, nikako duže. Nakon kupke nemojte se brisati peškirom, da ne biste još više iziritirali opekotine, već ostavite da se koža sama osuši na vazduhu. Nakon toga namažite se hidratantnim mlekom za telo.