Razgovarate s nekim i on zevne. Dok se pitate da li je zevnuo zato što mu je dosadio razgovor, otkrivate da i vi zevate. Čovek koji prolazi pored vas, vidi kako zevate i uskoro i on zeva. Zašto?
Proces se nastavlja i prenosi sa osobe na osobu, poput domino efekta. Nauka još uvek istražuje šta nas to tera da zevamo, ali je poznata i veoma malo proučena činjenica da je - zevanje "zarazno".
Ipak, zarazno zevanje je više od obične sugestivnosti. Najnovija istraživanja pokazuju da je fenomen takođe povezan sa našom predipozicijom ka empatiji - sposobnosti da razumemo i povežemo se sa emocionalnim stanjima drugih osoba. Zvuči čudno, ali to da li ste ili niste podložni zevanju možda je povezano sa time koliko ste saosećajni.
Psiholozi s Univerziteta u Lidsu iz Engleske daju odgovor na to. U njihovom istraživanju, naučnici su izabrali 40 studenata psihologije i 40 studenata inženjerstva. Svaki student je morao da čeka zasebno u čekaonici, pored tajnog pomoćnika koji je zevao čak deset puta u nekoliko minuta. Studentima je potom dat emocionalni test: Pokazano im je 40 slika očiju i pitani su koje emocije prikazuju.
Rezultati
Studenti psihologije - čija buduća profesija zahteva od njih da se fokusiraju na druge - zevnuli su u proseku 5,5 puta u čekaonici i zabeležili 28 od 40 poena na emocionalnom testu. Studenti inženjerstva - čiji fokus je usmeren na stvari poput brojeva i sistema - zevnuli su u proseku 1,5 puta i zabeležili 25,5 poena od 40 na testu. Razlika ne deluje kao velika, ali naučnici je smatraju značajnom. Pored toga, žene, koje se uglavnom smatraju emocionalno usklađenijima, nisu imale veće poene od muškaraca.
Rezultati istraživanja pokazuju ono što su neurolozi otkrili putem skeniranja mozga: "zarazno" zevanje je vezano za iste delove mozga koji su vezani za empatiju.