Žučni kamenci su nakupine kolesteterola ili soli kalcija koji se odlažu žučnom mjehuru ili žučnim vodovima. Često ne uzrokuju nikakve tegobe te stoga nije potrebno niti liječenje. Neke osobe međutim imaju «napadaje» boli praćene mučninom, povraćenjem, nakon ingestije određene hrane ili čak natašte.
Kamenci su češći kod žena, osoba preko 45 godina života i pretilih. Zanimljiva je činjenica da vrlo nisko kalorične dijete te naglo mršavljenje mogu potaknuti stvaranje kamenaca.
SIMPTOMI:
1) Dugotrajne probavne smetnje. Mučnina, napuhavanje, vjetrovi praćene nellagodom u abdomenu koji se javljaju nakon konzumiranja hrane bogate masnoćama. No i drugwe bolesti i stanja mogu uzrokovati kronične probavne smetnje: gastritis, čir na želucu/dvanaesniku, iritabilni kolon.
2) Bol u gornjem dijelu trbuha. Bol nastaju uglavnom naglo, vrlo je jakog intenziteta, javlja se otprilike sat, dva nakon jela ili čak noću te traje između pola sata do nekoliko sati, može se širiti (radijacija boli) u desno rame iili u leđa. Blaga bol može biti pristuna i nekoliko dana. Ako se imali jedan napadaj šanse su velike da se on ponovi.
3) Mučnina/povraćanje
4) Temperatura. Ponekad se neki kamenčić pomakne i zaglavi u žučovodu te dolazi do jačanja intenziteta boli koja ne jenjava niti nakon nekoliko sati. Kada se glavni žučovod začepi kamenom može doći do upale koja se manifestira temparataurom i pogoršanjem općeg stanja, žuticom, stolicom boje gline. U tom se slučaju važno ODMAH UPUTITI U OBLIŽNJU HITNU SLUŽBU.
UZROCI NASTANKA ŽUČNIH KAMENACA
Jetra proizvodi žuč (smeđe-zelenkasta tekućina koja se sastoji od žučnih soli, kolesterola, masti i enzima) koja se nakuplja u žučnoj vrećici te pomaže razgradnji masne hrane u tankom crijevu.
Nakon jela se žučni mjehur kontrahira i ispušta žuč u glavni žučovod te u tanko crijevo. U slučaju da dođe do kemijskog disbalansa žuči počenu se stvarati kamenci.Oni mogu biti poput zrnca pijeska a mogu narasti i do veličine loptice za stolni tenis. Postoji nekoliko vrsta kamenja:
1) Kolesterolni kamenci. 80 posto svih kamenaca su ove vrste, žućkaste su boje i imaju u sebi kalcija i bilirubina. Nivo kolesterola u krvi nije vezan uz koncentraciju kolesterola u žuči te lijekovi za sniženje kolesterola ne otapaju niti ne sprječavaju žučne kamence.
2) Pigmentni kamenci. Ovi tamno smeđi, crni kamenci nastaju kod osoba koje imaju povšene vrijednosti bilirubina i češći su kod oboljelih od ciroze jetren, upala žučovoda te nekih vrsta anemija.
ŠTO DOPRINOSI STVARANJU KAMENACA
1) Spol. Žene 3 puta češće obolijevaju od muškaraca
2) Tjelesna težina. Prekomjerna tjelesna težina, indeks tjelesne mase preko 27 pogoduje stvaranju kamenaca
3) Prehrana. Vrlo nisko kalorična prehrana te nagli gubitak težine pogoduju stvaranju kamenaca.
4) Dob. Osobe starije od 60 godina češće imaju žučne kamence
KADA ZATRAŽITI LIJEČNIČKU POMOĆ
U slučaju boli u trbuhu praćenom mučninom, povraćanje i temperaturom javite se svom liječniku.
Hitnu medicinsku pomoć potrebno je zatražiti u slučaju intenzive boli u trbuhu koja je praćena žutilom kože/sluznica, tamnom mokraćom, visokom temperaturom i zimicom/tresavicom.
DIJAGNOZA
Često se žučni kamenci otkriju na ultrazvuku abdomena prilikom sistematskih pregleda.
U slučaju tegoba liječnik će preporučiti i dodatne laboratorijske pretrage: krvnu sliku, sedimentaciju, jetrene enzime (transaminaze AST, ALT, bilirubin), te enzime gušterače (amilaza, lipaza).
Pretrage koje se koriste za dijagnozu kamenaca:
· Ultrazvuk
· Kompjuterizirana tomografija (CT)
· Endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija (ERCP)
· Kolangiopankreatografija putem magnetne rezonance
· Endoskopski ultrazvuk
TERAPIJA - Medicinska
U slučaju da kamenci ne stvaraju tegobe terapija nije potrebna i pacijent se jednostavno prati.
Kolecistektomija (operacija žuči) se jedna od najčešćie izvođenih operacija u svijetu i radi se na 2 načina:
1) Laparoskopski: vrlo tanka cijev na kojoj je video kamera se uvodi u trbušnu šupljinu kroz vrlo male otvore u trbušnoj stijenci te se žučni mjehur odstranjuje. Zbog toga je oporavak kraći, manji je rizik od stvaranja ožiljka i osobe se ranije mogu vratiti normalnim aktivnostima.
2) Otvorena operacija; laparotomija je potrebna u slučaju da je stijenka žučnog mjehura zadebljana i upaljena. Rez je puno veći i oporavak je dulji. Ponekad se planira laparoskopska operacija ali se tijekom operativnog zahvata promijeni u otvorenu odnosnu laparotomiju.
Neoperativne terapije: ne koriste se često jer se kamenci uglavnom ponovno nakupe ali ima slučajeva u kojima je operacija kontraindicirana (teži srčani ili plućni bolesnici).
1) Lijek pod nazivom ursodiol se koristi u svrhu «otapanja» kamenaca kroz dulji vremenski period. Terapija je efektvina u manje od 50 posto slučajeva i koristi kod vrlo malih kamenaca.
2) Ekstrakorporalna litotripsija
3) Elektrohidraulička litotripsija
Nakon operacije:
Jetra i dalje proizvodi žuč ali se ona nema gdje pohraniti tako da se prazni direktno u tanko crijevo što može ubrzati probavu te rezultirati učestalijom stolicom i proljevima. Vremenom se stolica normalizira ali 1% ljudi pati od kroničnog proljeva nakon operacije žuči.
U takvim se slučajevima preporuča izbjegavanje mlječnih proizvoda i masnoća u prehrani te povećatii unos vlakana.
Česta su i pitanja o alternativnim pristupima terapiji, korištenju metoda «čišćenja» crijeva te raznih biljnih preparata. Znanstvenim metodama niti istraživnja nije dokazano da biljni preparati i čajevi mogu «otopiti» žučne kamence tako da se ne preporučaju.
Ono što je «prirodno» i biljno ne mora značiti i da je bez neželjenih nuspojava.
Terapija - narodno liječenje
Šestonedeljna terapija sokom od rotkve pomogla je u svim slučajevima, osim kada je bila reč o nerastvorljivom kamenu, koji se pojavljuje veoma retko. U ovakvom slučaju operacija je neizbežna. Rotkva se iscedi u sokovniku koji se koristi u domaćinstvu. Terapija počinje sa 100 g ujutro, natašte, i postepeno se u roku od tri nedelje količina povećava na 400 g, da bi se, opet u roku od tri nedelje, vratilo na količinu od 100 g. Sok od rotkve se ne sme piti ako bolesnik pati od upale želuca i creva!
Dobra mešavina lekovitih biljaka od po 20 g bedrinca, dobričice, hmelja, petrovca, nane i pelena takođe leči kolike i kamen u žuči. Na litar hladnog vina od jabuke ili mošta od jabuke stave se tri velike kašike biljaka i sve se zagreva do ključanja, a onda se skloni sa vatre i ostavi tri minuta da odstoji. Tokom dana svakoga sata uzeti po jednu veliku kašiku, otprilike osam do devet puta ukupno. Pošto tečnost treba piti toplu, čuvati je u termos-boci.
Po 40 g korena maslačka i cikorije i 20 g metvice, pomešati, uzeti 3 kašike te mešavine, preliti sa pola litre vrele vode, poklopiti, ostaviti 2 sata, zatim procediti, i piti po 1 kašiku svaka 2 sata.
Jedna kašika usitnjenog božjeg drvca kuva se 35 minuta u 300 g belog vina. Piti 3-4 puta dnevno po jednu šoljicu tako dugo dok kamenci ne izađu.
Jednu kašiku usitnjenog rastavića stavimo u 300 g vode i kuvamo 2-3 minute.(Prethodno neka se u toj vodi natapa jedan sat.) Uzima se 3-4 puta dnevno po jedna šoljica. Rastavić je izvanredno dobra i za bolesne mokraćne organe. Pije se do potpunog ozdravljenja.
Dve kašike korena belog sleza (usitnjen) kuva se u pola litre belog vina 5 minuta. Pije se svaki sat -dva po dva-tri gutljaja.
Pola litre slatkog vina kuva se 5 minuta sa osminom maslinovog ulja. Tu količinu treba piti svako jutro natašte 4-5 dana neizostavno. Treba leći pola sata na levu i pola sata na desnu stranu.
Dve kašike usitnjene suve koprive staviti u pola litre mleka i kuvati dok zavri, ocediti i piti više puta dnevno po jednu šoljicu.
U pola litre belog vina stavimo 2 kašike suvog bršljanovog lišća da stoji bar 24 sata. Uzima se jedna kašikica triput dnevno posle jela.
Pomešati po 25 g hajdučke trave (list i cvet), rosopasa, anisa, smilja, nane i semena sene. Uzeti 1 kašiku te smese i preliti sa 2 decilitra vrele vode. Ostaviti poklopljeno 2-3 sata. Odliti i piti nakon jela 3 puta na dan.
3 kašike smilja (cvet) preliti sa pola litre vrele vode. Ostaviti poklopljeno preko noći. Sutradan piti u 3 navrata pre jela.
Kamenci koji se stvaraju u bubrezima, žučnoj kesici ili u bešici, najsigurnije se odstranjuju (ako nije gnojna upala) sa Herminimum monorehis (biljka raste u šumama Slovenije). Sveže nabrana, izrezana kao rezanci, stavi se u maslinovo ulje u odnosu 1 : 10 i ostavi 3 meseca izloženo na suncu, a 3 u umereno toploj prostoriji. Nakon toga lek je gotov. Uzima se po kašiku svako jutro natašte. Kako je neugodnog ukusa kapne se nekoliko kapi limunovog soka u kašiku pre nego što lek progutamo. Uveče izvadimo iz boce nekoliko rezanaca hermelike, dobro prožvaćemo i progutamo. Ako želudac ne podnosi ukus hermelike, tada se može ista skuvati u obliku čaja i po želji zasladiti šećerom i toplo piti.
Nekoliko glavica cvekle očistiti, oprati, izrezati i dugo kuvati dok odvar postane gust kao sirup. Piti po 1/5 čaše tri puta dnevno, pre jela. Smatra se da se od ovakvog sirupa kamenje u žučnoj kesi rastvara postepeno i reltivno bezbolno.
Treba jesti u toku 1,5 meseca plodove šumske, ali ne vrtne oskoruše. Mogu se jesti sa bilo čim, sa hlebom, čajem, šećerom, medom. U toku dana pojesti po dve čaše svežih plodova.
Prolećni list breze veličine metalnog novčića osušii. Dve supene kašike listova preliti čašom vrele vode, kuvati na tihoj vatri dok preostane polovina od početne količine. Kada se ohladi procediti. Piti po kašičicu tri puta dnevno jedan sat pre jela. Vreme lečenja traje tri meseca. Dobro je koristiti kod sitnih kamenja. Pojavljuju se bolovi, mučnina, kolike. Treba pretrpeti, svo kamenje se izbaci.
Supenu kašiku suvih brezinih listova preliti čašom vrele vode, kuvati na tihoj vatri 20 minuta, ostaviti pokrivenu posudu da odstoji 1 sat, procediti. Piti ujutru i uveče čašu tinkture pola sata pre jela. Terapiju prienjivati duže vreme.
Sok od svežeg srčanika pomešati sa sokom od zelene raži. Piti po 3 supene kašike dnevno pre jela kao sredstvo protiv kamena u žučnoj kesi i kanalima.
Svakodnevno piti sok od kiselog kkupusa po 0,5-1 čaše tri puta dnevno pre jela. Vreme lečenja je 1,5-2 godine.
Napraviti mešavinu: kukuruzna svila – 30 g, cvetovi suncokreta – 20 g, dan i noć – 10 g, šumska jagoda – list – 20 g. preliti dve supene kašike mešavine sa 600 ml vrele vode, ostaviti 20 minuta, piti pola sta pre jela.
Neophodno je svakodnevno jesti 3-5 čaša jagoda u toku čitave sezone, tj. U toku 3 nedelje.
Samleti na mašini za meso jednu čašu semena od konoplje, pomešati sa tri čaše svežeg, nepasterizovanog mleka, ukuvati do jedne čaše. Vruće procediti i piti našte po jednu čašu u toku pet dana. Posle deset dana ponoviti terapiju. Ne jesti ništa ljuto. Mogući su napadi bolova u jetri, ali treba pretrpeti. Posle godinu dana ponoviti terapiju. Koristi se kod postojanja kamena u jetri i bubrezima.
Maslačak - koren sitno izrezan - 10 g, kopriva, kore – 10 g, neven, cvetovi – 40 g, orlov nokat – 3 g, različak, cvetovi – 20 g. preliti jednu supenu kašiku ove mešavine sa 1 l vrele vode, dodati 4-5 kockica šećera, umotati i ostaviti jedana sat. piti po 200 ml 4-5 puta dnevno pre jela.
Piti maslinovo uljepola sata pre jela. Početi od polovine kašičice i postepeno doći do polovine šoljice sve vreme postepeno povećavajući dozu. Lečenje obično traje 2-3 nedelje. Prema narodnoj medicini u ovom slučaju dolazi do smanjenja lučenja želudačnog soka, što sprečava čireve i rane na želucu. Ovo sredstvo izbacuje kamenje iz žučne kese bez operacije.
Izrendati rotkvu, iscediti sok i pomešati po pola sa medom. Piti po 1/3 - ½ čaše, pa i do jedne čaše dnevno. Do količine od jedne čaše doći postepeno. Sprečava stvaranje kamena u žučnim kanalima i bubrezima, a takođe i aterosklerozu i bolesti jetre.
List crvene borovnice deluje na rastvarnje kamena u žučnoj kesi i kanalima. Jednu supenu kašiku listova preliti čašom vrele vode, ostaviti 30 minuta, procediti. Piti po dve supene kašike 4-5 puta dnevno.
Kao biljka koja stimuliše lučenje žuči, kod bolesti jetre, žutice, i kamena u žučnoj kesi i kanalima koristi se dvornik.